plis to na teraz
8.Kilogram wędliny kosztuje 30 zł. Ile trzeba zapłacić za 35 dag wędliny? Zapisz działanie oraz wynik. (podpowiedź 35 dag = 0,35 kg)
9.Kilogram mandarynek kosztuje 8 zł. Ile trzeba zapłacić za 1,25 kg mandarynek? Zapisz działanie oraz wynik.
10.Klientka kupuje 20 dag cukierków, których kilogram kosztuje 25 zł. Płaci banknotem 20 zł. Ile reszty powinna otrzymać? (podpowiedź 20 dag = 0,2 kg)
11.Czy 15 zł wystarczy na kupno 5 zeszytów, z których każdy kosztuje 2,90 zł? Postaraj się uzasadnić swoją odpowiedź na podstawie szacowania lub wykonując konkretne działanie.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad 8

30 zł ---- 1 kg

35 dag ---- 0,35 kg

30 zł * 0,35 kg = 10,50 zł ----- tyle kosztuje 35 dag wędliny

zad 9

8 zł --- 1 kg mandarynek

8 zł * 1,25 kg = 10 zł   ------ tyle trzeba zapłacić za 1,25 kg

zad 10

25 zł --- 1 kg

20 dag = 0,2 kg

25 zł * 0,2 kg = 5 zł ---- tyle zapłaciła za 20 dag

20 zł - 5 zł = 15 zł  ---- tyle otrzymała reszty

zad 11

2,90 ---- 1 zeszyt

5 * 2,90 zł = 14,50 zł ---- tyle zapłaciła za 5 zeszytów

                                        15 zł wystarczyło na kupno 5 zeszytów po 2,90zł