Odpowiedź :
Odpowiedź:
Z chęcią odpowiem i liczę na naj :)
1. Pierwsza pomoc to, szybka i rozsądna akcja ratunkowa świadka np. wypadku komunikacyjnego.
2. Wyróżnia się kilka rodzajów pierwszej pomocy. Zależy z czym mamy do czynienia, inaczej postępujemy w przypadku udaru (niedowład połowiczny, bełkotliwa mowa), inaczej w przypadku zawału (piekący bół w klatce piersiowej, duszności), inaczej, gdy jesteśmy świadkiem wypadku masowego lub komunikacyjnego. Pierwszej pomocy udziela świadek wypadku drogowego, zasłabnięcia itp.
3. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zaopatrzenie poszkodowanych, sprawdzenie przytomności, tętna i oddechu, wezwanie odpowiednich słóżb.
4. Układ krwionośny, pacjent może się wykrawić w kilka minut lub nawet sekund! Układ kostny, gdyż złamanie otwarte lub złamanie z przemieszczeniem może uszkodzić ważne organy lub tętnicę.
5. Stan nagłego zagrożenia życia - osoba, która jest w tym stanie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Kilka przykładów: Krwotok (nawiązanie do pytania nr. 4), NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia, powoduje, że mózg obumiera i gdyby nie szybka pomoc pacjent może się już nie wybudzić ze śpiączki, uszkodzone płuco lub inny organ, w przypadku płuca potrzebny jest drenaż (wykonuje się go w szpitalu lub w wyjątkowych sytuacjach w karetce), w przypadku innego organu potrzebny jest natychmiastowy przewóz do szpitala na blog operacyjny, innym przykładem może być udar, w przypadku którego zagrożeniem jest bezpośrednio śmierć.
6. Tak zwane "cztery złote minuty", trzeba jak najszybciej udzielać pierwszej pomocy, dzięki czemu można wyjść z udaru, zawału, NZK. W takich sytuacjach czas jest najważniejszy, a panika złym doradcą!
Mam nadzieję, że pomogłam i że się przyda :)