Odpowiedź :
Odpowiedź:
Unikanie jedzenia w pośpiechu lub stresie. W sytuacjach stresowych nasz organizm jest nastawiony na „maksymalne obroty” i trawienie jest zaburzone. Posiłki powinniśmy spożywać powoli, w spokojnej atmosferze, a każdy kęs dokładnie przeżuwać, aby ułatwić trawienie w dalszym etapie.
Regularność posiłków – aby utrzymać naturalny rytm organizmu, posiłki muszą być spożywane regularnie. Zbyt duże odstępy między jedzeniem mogą powodować, że kwasy żołądkowe zaczną drażnić jego powierzchnię. Dodatkowo odpowiednia cykliczność posiłków zapewnia naszemu organizmowi stały dostęp do źródeł energii.
Czytanie składu produktów – im krótszy skład, tym lepiej. Należy zwracać uwagę np. na to, ile mięsa jest w danej wędlinie lub czy producent nie przesadził z liczbą konserwantów, soli czy cukru. Zdarza się, że w ketchupie na 100 g produktu przypada ponad 30 g cukru!
Kupowanie żywności jak najmniej przetworzonej – przykładowo, gdy mamy ochotę na zjedzenie mięsa, w sklepie mamy do wyboru mięso surowe, wędliny, konserwy czy też gotowe dania do podgrzania. Oczywiście najrozsądniej jest wybrać pierwszą opcję i wszystko przyrządzić samemu. Mamy wtedy pewność co do jakości i składu potrawy.
Aktywność fizyczna – ćwiczenia to, obok odpowiedniej diety, podstawowy czynnik pozwalający utrzymać zdrowy układ pokarmowy. Aktywność fizyczna, poza redukcją masy ciała, pozwala utrzymać regularność wypróżnień i uniknąć zaparć.
Przyjmowanie probiotyków – ten warunek jest niekonieczny, ale bardzo pomocny. Probiotyki pomagają utrzymać odpowiedni skład naszej flory jelitowej, co ma wpływ nie tylko na trawienie, ale i odporność. Nie musimy od razu sięgać po suplementy – w profilaktyce powinny wystarczyć jogurty i kefiry.
Błonnik – to podstawowy składnik prawie każdej diety. Jego spożywanie reguluje pracę układu pokarmowego i pomaga uniknąć zaparć. Pamiętajmy, że zwiększając ilość błonnika w diecie, powinniśmy także pić więcej wody.
Zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie – poza zawartością błonnika, warzywa i owoce dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
Wyjaśnienie: