Odpowiedź :
Odpowiedź:
Miażdżyca jest chorobą tętnic polegająca na odkładaniu się w błonie wewnętrznej cholesterolu i soli wapnia. Stopniowo zwęża się światło chorych naczyń krwionośnych. Ogranicza to ilość płynącej przez nie krwi i powoduje niedotlenienie narządów. Zwężenie światła tętnicy powoduje podwyższenie ciśnienia krwi. Miażdżyca może rozwijać się we wszystkich tętnicach ,ale najczęściej spotyka się ją w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych. Miażdżyca tętnic wieńcowych nazywana jest chorobą wieńcową. Jej skutkiem jest niedokrwienie mięśnia sercowego objawiające się bólem za mostkiem i uczuciem duszności. Miażdżyca tętnic mózgowych może doprowadzić do udaru mózgu lub wylewu krwi do mózgu. Miażdżyca rozwija się gdy przez dłuższy czas we krwi utrzymuje się podwyższony poziom cholesterolu. Przyczyny tego stanu mogą mieć podłoże genetyczne lub być wynikiem chorób metabolicznych ,najczęstszym powodem jest spożywanie dużej ilości produktów zawierających tłuszcz zwierzęcy . Dieta ubogotłuszczowa , której podstawą są węglowodany złożone warzywa i owoce zapobiega miażdżycy .
Nadciśnienie tętnicze
Przyczyny nadciśnienia tętniczego to nieprawidłowe odżywianie ,palenie papierosów, spożywanie alkoholu, stres, nadwaga, cukrzyca. Choroba nadciśnieniowa może prowadzić do pękania niewielkich naczyń krwionośnych i powstawania wylewów. Szczególnie niebezpieczny jest wylew krwi do mózgu który prowadzi często do paraliżu lub śmierci. Chorzy u których stwierdzono nadciśnienie powinni uprawiać sporty, zaprzestać palenia papierosów ,utrzymać prawidłową wagę ciała ,unikać soli w pożywieniu.
Białaczka
Jest chorobą nowotworową szpiku kostnego dotknięte transformacją nowotworową komórki macierzyste szpiku zaczynają produkować ogromne ilości leukocytów szczególnie jednego rodzaju. Upośledzeniu ulega bariera szpikowa i do krwi przedostają się niedojrzałe komórki. To wszystko można wykryć przy szczegółowych badaniach morfologicznych.
Hemofilia
Jest chorobą o podłożu genetycznym polega na mutacji genu odpowiedzialnego za powstawanie jednego z czynników niezbędnych podczas przekształcenia fibrynogenu w fibrynę . Skutkiem tego jest brak krzepnięcia krwi. Chorzy muszą być pod stałą kontrolą lekarską
Wyjaśnienie