Najjaśniejszy Panie! Czyś się przyjrzał dobrze narodowi temu, który jest wielkim naprawdę, skoro klęski nie mogły go złamać, nie mogły mu odebrać nadziei? Czy nie zrodziła się w głowie twej myśl: stwórz, jak Bóg z chaosu, świat z tych rozpierzchłych atomów i powiedz: Włochy należą całe do mnie i są szczęśliwe.
Stań na czele narodu i wypisz na swym sztandarze: Jedność, Wolność, Niepodległość! Ogłoś się mścicielem, tłumaczem praw narodowych, odrodzicielem Włoch. Uwolnij Włochy od barbarzyńców! Zbuduj przyszłość!
Giuseppe Mazzini, List do Karola Alberta, 1831 rok

Praca z tekstem
1. O co autor pyta króla Piemontu? Jak myślisz, po co zadaje to pytanie?
2. Do czego Mazzini namawia monarchę?
3. Co oznacza zdanie: „Uwolnij Włochy od barbarzyńców!”?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.  Autor tekstu pyta króla Piemontu , czy dobrze przyjrzał się wielkiemu narodowi włoskiemu, który mimo zniewolenia i gnębienia, nie złamał się i cały czas żyje nadzieją na lepsze czasy. Sądzę, że autor zadał to pytanie, aby wzbudzić w Wiktorze Emanuelu II świadomość, że Włochy mogą być niepodległe, gdy król będzie odpowiedzialny za swój naród.

2.  Mazzini namawia monarchę, aby stanął na czele narodu jako wódz powstania przeciwko prześladowcom i krzywdzicielom, ze sztandarem, na którym będą wypisane słowa „Jedność, Wolność, Niepodległość”.

3.  Zdanie „Uwolnij Włochy od barbarzyńców”, oznacza, że król razem z powstańcami powinien wywalczyć wolność i odrodzenie dla całego kraju, zakończyć obecne rządy bezprawia, aby przyszłość kraju była szczęśliwa.