Cztery czekolady i cztery batony kosztują razem 12 złotych. Dwie czekolady i sześć batonów kosztuje 9 zł i 20 gr. Jest to z książki Matematyka 2004.

Odpowiedź :

c-czekolada
b-batonik
4c+4b=12
2c+6b=9,20/*-2

4c+4b=12
-4c-12b=-18,4
-8b=-6,4
b=0,8
4c+3,2=12
4c=12-3,2
4c=8,8
c=2,2

odp czekolada kosztuje 2,2 zł a batonik 0,8zł
czekolada-x Sprawdzenie:
batony-y 4*(2.20)+4*(0.80)=12
4x+4y=12 2*(2.20)+6*(0.80)=9.20
2x+6y=9.20 8.80+3.20=12
4.40+4.80=9.20zł
4x=12-4y/:4
x=3-y

6-2y+6y=9.20
4y=9.20-6
4y=3.20/:4
y=0.80
x=3-0.80
x=2.20
Sprawdzenie
4*(2.20)+4*(0.80)=12
2*(2.20)+6*(0.80)=9.20
8.80+3.20=12
4.40+4.80=9.20zł
Odp:Baton kosztuje 0.80zł a czekolada 2.20zł
12*9,20=110,10 odp;wszystko kosztuje 110,10