za 3 gumy do żucia i 4 lizaki zapłacono 1.90 zł, a za2 gumy i 6 lizaków zapłacono 2.10. ile kosztowała guma a ile lizak?
rozwiązać za pomocą układu równań.(proszę nie pisać tylko odpowiedzi a całe obliczenia)


Odpowiedź :

×-cena lizaka
y-cena gumy

3y+4x=1.90| .(-2
2y+6x=2.10| 3

-6y-8x=-3.8
6y+18x=6.3

-6y-8x+6y+18x=-3.8+6.3
10x=2.5
x=0.25

x=0.25
2y+6x=2.1

2y=2.1-1.5

2y=0.6

y=0.3
x- guma do żucia
y- lizak

3x+4y=1,90 /*(-2)
2x+6y=2,10 / *3

-6x-8y=-3,8 /+
6x+18y=6,3 /+

10y=2,5 /:10
y=0,25

3x+4*0,25=1,90
3x+1=1,90
3x=0,90 /:3
x= 0,30

Odp: Guma do żucia kosztowała 0,30 zł,a lizak kosztował 0,25 zł.

x - guma
y- lizaki

3x+4y=1,90 / × 2
2x+6y=2,10 / ×(-3)

6x+8y=3,8
-6x-18y= -6,30
-10y=-2,5/÷(-10)
y= 0,25

6x+8y=3,8
6x+8×0,25= 3,8
6x +2= 3,8
6x=3,8 - 2
6x=1,8 / ÷6
x= 0,3

x=0,3
y=0,25

spr. 3x +4y=1,9
3×0,3+4×0,25= 1,9
0,9+1= 1.9