jakie są główne założenia filozofii św. Augustyna i św. Tomasza i charakterystka postawy Franiciszkańskiej.
charakterystyczne chechy ascety i rycerza


Odpowiedź :

Augustynizm cechował teocentryzm. Dowodził, że świat powstał z niczego (creatio ex nihilo), że wiedza wartościowa pochodzi od Boga (iluminizm-objawienie), a wiedza niesłużąca zbawieniu jest zbędna. Ponadto twierdził, że dzieje ludzkie są realizacją Boskiego planu (prowidencjalizm). Zdaniem św. Augustyna dobro i szczęście jest osiągalne jedynie w życiu poza grobowym. 

Tomizm
Filozofia ta umocniła dominująca pozycję kościoła, dostosowując jego naukę do wymogów czasu. Św. Tomasz uznał autonomię rozumu w stosunku do wiary, uważając, że rozum ludzki jest w stanie dowieść istnienia Boga. Filozof przedstawił pięć dowodów na istnienie Boga. Najważniejsze to:
1. Istnieje Bóg - istnieje ruch, więc musiał być poruszyciel.
2. Ponadto uznał, że każdy człowiek ma przeznaczony sobie szczebel hierarchii, który jest mu właściwy. Jego filozofia stabilizowała ludzkie życie na ziemi, przedstawiając je jako ład Boży. Występowanie przeciwko tej hierarchii oznaczałoby sprzeciw wobec samego Boga. 

Franciszkanizm
Wiara radosna, prosta, płynąca z wszech ogarniającej miłości do stworzenia świata. Św. Franciszek głosił ubóstwo, braterstwo i życzliwość. 

Rycerz odznaczał się wyjątkową odwagą; czynił według etosu rycerskiego, czyli musiał być hojny, wierny, szlachetny wobec słabszych (kobiet i dzieci), dobrze urodzony (chłop nie mógł zostać rycerzem), silny i mężny.

Asceta to człowiek wyzbywający się dóbr materialnych, czy jakichkolwiek przyjemności. Skupiony jest tylko na dojściu do nieba i oczyszczeni się z grzechu . Męczennik. 

Viz Inne Pytanie