zad 1
za 2 kg cukierkow czekoladowych zapłacono o 25 % więcej więcej niż za 3 kg cukierków owocowych. 1 kg cukierkow owocowych kosztuje 10,40 zł. ile kosztuje 1 kg cuekiwrkow czekoladowych ?


Odpowiedź :

3kg c. owocowych : 3 x 10,40zł=31,20zł
100%+25%=125%=1,25
1,25x31,20zł=39zł
39zł:2=19,50zł
odp. 19,50zł
Liczymy ile kosztują 3 kg cukierków owocowych:
3*10,40zł=31,20zł

Cena 2kg owocowych= 31,20zł + (31,2zł *²⁵/₁₀₀)=31,20zł + 7,80zł = 39zł , ponieważ 2 kg cukierków czekoladowych kosztują 25% więcej, niż 3 kg owocowych

Cena 1kg owocowych= 39zł / 2 = 19,5zł ,
ponieważ w poprzednim działaniu uzyskaliśmy cenę 2 kg cukierków owocowych, musimy podzielić ją przez 2, aby uzyskać interesującą nas cenę 1 kg tychże cukierków
3kg cukierków owocowych-10,40+10,40+10,40=31,20
2kg cukierków czekoladowych=31,20+7,80=39zł

39zł/2=19,50xł---->1kg cukierków