1. kiedy powstał nowy york ?
2.co przyczyniło się do początkowego rozwoju tego mista ?
3. na czym polega różnorodnośc nowego yorku?
4. plusy i minusy życia w wielkim mieście .

Może i mało pkt, ale też i zadanie łatwe. Jeśli ktoś rozwiąże odrazu daje 10 . i dzięx.


Odpowiedź :

1. W 1524 roku Nowy Jork odkrył Giovanni Verrazano. Wcześniej terenami tymi przez wiele lat interesowały się mocarstwa europejskie. W 1609 roku brytyjski odkrywca Henry Hudson, który płynął na statku holenderskiej Kompani Wschodnioindyjskiej przybył na wyspę ówcześnie zwaną Mannahattanink, jak ją zwali gościnni Indianie. Hudson opłynął wyspę rzeką, która teraz nosi jego imię. W 1614 roku Holendrzy założyli tutaj osadę handlową, która wtedy zajmowała się handlem futrami, a w 1624 roku wybudowali pierwszą osadę kupiecką i nazwali ją Nowym Amsterdamem. Indianie za to, że pozwolili osiedlić się Holendrom, otrzymali paciorki i inne błyskotki. W 1626 roku Minuit kupił od Indian wyspę Manhatan za 24 dolary. W 1664 roku brytyjska flota zajęła Nowe Niderlandy wraz z Nowym Amsterdamem, a król Karol Drugi przyznał te tereny swemu bratu - księciu Jorku, który w 1647 roku zmienił nazwę miejsca na Nowy Jork. W 1689 roku miasto otrzymało prawa miejskie i stało się drugą, co do wielkości, osadą angielskich kolonii.

2.Do 1810 dzięki przyjęciu znacznej liczby emigrantów z krajów eurpejskich rozwinął się w najgęściej zaludniony obszar Stanów Zjednoczonych, będąc już wcześniej centrum przemysłowym i handlowym kraju.

3. Różnorodność Nowego Jorku polega na tym, że wielu jego mieszkańców jest imigrantami z innych krajów i kontynentów. Imigracja do Nowego Jorku rozpoczęła się w XIX wieku kiedy to rozpoczęła się gorączka złota i zniesiono niewolnictwo, natomiast zjawisko to nasiliło się po II wojnie światowej, kiedy to ludność zamieszkująca tereny podbite przez Niemców zaczęła imigrować. W Nowym Jorku można dziś spotkać ludzi każdej narodowości i każdego koloru skóry. Można usłyszeć kilkanaście różnych języków i zobaczyć przedstawianie swojej kultury przez imigrantów.

4. minusy:
- napływ emigrantów
- szybki i duży przyrost naturalny
- duża i czasem przytłaczająca anonimowość
- bliskość przestrzenna mieszkańców
- globalizacja
- urbanizacja

plusy:
- wielość pełnionych ról społecznych
- dużo szkół i uczelni wyższych oferujących dobre wykształcenie
- postęp techniczny, usprawnienia w transporcie i komunikacji „wewnątrz” przedmieść
- dostępność masowej kultury
- wielość alternatyw sposobu spędzania czasu wolnego
- dostępność do rynku pracy