Rozwiaz i podaj obliczenia:
1. a)Za jedna akcje firmy KEX trzeba było wczoraj zapłacić 52.50zł, a dzisiaj o 4.20zł wiecej. O ile procent podrozaly akcje tej firmy??
b) ZA jedna akcje BAX trzeba bylo wczoraj zaplacic 30zł,a dzisiaj kosztuja 28,50zł. O ile procent stanialy akcje tej formy??


2.Cena jednego kilograma jablek na targu wynosi 2.4zł. Te same jabłka w sklepie kosztuja 3 zł.

a)O ile procent cena jabłek w sklepie jest wyższa od ich ceny na targu??

b)O ile procent tensze sa jablka na targu niz w sklepie??


Odpowiedź :

Zad1. )

a). 52,50zł ---100%
0,525---1%
4,20 --x
x= 4,20 : 0,525 = 8 %

Odp. Akcje tej firmy podrożały o 8 %.

b). 30 - 28,50 zł =1,50zł
30---100%
0,3 --1%
1,50 --x
x=1,50zł : 0,3 = 5
Odp. Akcje tej firmy staniały o 5%

Zad 2.
a). 3---100%
0.03 --1%
0,60 ---x
x= 0,60 : 0,03 = 20%
Odp. w sklepie cena jabłek była wyższa o 20% niz cena na targu.

b). 2,4 ---100%
0,024 ---1%
0,60 ---x
x=0,60 : 0,024 = 25%
Odp. Na targu sa tańsze jabłka o 25 procent od ceny w sklepie.

a) 52,5 - 100 % 52,5 + 4,2 = 56,7
56,7 - x
x = 108 %
100% - 108 % = 8 %
Odp. Akcja tej firmy podrożała o 8 %

b) 30 - 100%
28,5 - x
x= 95 %
100 % - 95 % = 5 %
Odp. Akcje tej firmy staniały o 5%.

2.
a) 2,4 - 100%
3 - x
x= 125%
125 % - 100% = 25 %
Odp. Cena jabłek w sklepie jest o 25 % wyższa niż cena jabłek na targu.
b) O 25 %