1. Ile wyniosą odsetki od kwoty 2800zl zlożonej na okres jednego roku z oprocentowaniem 2.8% w skali rocznej?

2 Jaką kwotę splaci kredytobiorca, który pobral z banku 5000zl kredytu na okres jednego roku przy stopie procentowej 8%?


Odpowiedź :

1. 2.8% z 2800zł=78.40zł
2. 8% z 5000 = 400 zł
5000 +400= 5400 zł
1)
2800-100%
x-2,8%
_________________
x=2800*2,8/100=70

Odp. Odsetki wyniosą 70 zł

2)
5000-100%
x-108%
_______________
x=5000*108/100=5400

Odp. Kredytobiorca spłaci 5400zł.