2. Do popularnej miejscowości wczasowej dojechać można drogami lokalnymi o długości 230 km lub autostradą liczącą 250 km. Za jazdę autostradą trzeba zapłacić 10 zł. Oblicz, o ile tańsza będzie podróż drogami lokalnymi, zakładając, że samochód spala na obu trasach 6 litrów paliwa na 100 km, a 1 litr benzyny kosztuje 4 zł.Zapisz obliczenia.

Odpowiedź :

koszt podróży autostradą:
6l-100km
xl -250km

100x = 1500
x=15

15*4 = 60 [zł]
60zł + 10 zł = 70zł

koszt podróży drogami lokalnymi:

6l -100km
xl -230km

100x = 1380

x = 13,80

13,80 * 4 = 55,20 [zł]

70zł - 55,20zł =14,80zl

odp:Podróż drogami lokalnymi będzie tansza o 14,80zł.