Odpowiedź :
x- cena zeszytu
y-cena bloku
3y+4x=17
5y+2x=19 obustronnie razy 2
3y+4x=17
10y+4x=38
-7y=-21
y=3 zł
3*3+4x=17
9+4x=17
4x=17-9
4x=8
x=2 zł
y-cena bloku
3y+4x=17
5y+2x=19 obustronnie razy 2
3y+4x=17
10y+4x=38
-7y=-21
y=3 zł
3*3+4x=17
9+4x=17
4x=17-9
4x=8
x=2 zł
x - cena bloku
y - cena zeszytu
3x + 4y = 17
5x + 2y = 19
Rozwiązujemy układ 2 równań
2y = 19 - 5x => y = 9½ - 2½x
3x + 4(9½ - 2½x) = 17 => 3x + 38 - 10x = 17 => -7x = -21 => x = 3
5 × 3 +2y = 19 => 2y = 19 - 15 => y = 2
Odp: Blok kosztuje 3 zł, a zeszyt 2 zł.
y - cena zeszytu
3x + 4y = 17
5x + 2y = 19
Rozwiązujemy układ 2 równań
2y = 19 - 5x => y = 9½ - 2½x
3x + 4(9½ - 2½x) = 17 => 3x + 38 - 10x = 17 => -7x = -21 => x = 3
5 × 3 +2y = 19 => 2y = 19 - 15 => y = 2
Odp: Blok kosztuje 3 zł, a zeszyt 2 zł.
{3b+4z=17 /*5
{5b+2z=19 /*(-3)
{15b+20z=85
{-15b-6z=-57
--------------
14z=28 / :14
z=2
3b+4z=17
3b=17-8
3b=9/:3
b=3
Blok kosztował 3zł, a zeszyt 2zł
{5b+2z=19 /*(-3)
{15b+20z=85
{-15b-6z=-57
--------------
14z=28 / :14
z=2
3b+4z=17
3b=17-8
3b=9/:3
b=3
Blok kosztował 3zł, a zeszyt 2zł