Odpowiedź :
1)Liczba wymierna w,taka że 7/9<w<8/9 może być równa:
7/9<w<8/9
w=15/18
2)Podaj przykład liczby wymiernej x,która spełnia warunek:4/13<2/13-x<5/13
4/13<2/13-x<5/13
8/26<4/26-x<10/26
4/26-x=9/26
x=-5/26
3)Jeżeli a=(0,3),b=0,(31),c=1/3,to wartość wyrażenia a+c-b jest równa....
a+c-b =1/3 +31/99-1/3=31/99=0,(31)=b
4)Oprocentowanie rocznej lokaty w pewnym banku jest równe 15%.Chcąc mieć po roku wraz z odsetkami na koncie 6900zł należy wpłacić na lokatę kwotę...
p=15%
K=6900zł=115%x
1,15x=6900
x=6000zł
5)w poniedziałek cenę pewnego towaru zwiększono o 10%,w środę zmniejszono o 20%,a w piątek zmniejszono jeszcze o 30%.Oblicz początkową cenę towaru,jeśli ostatecznie po tych zmianach wynosiła 1232zł
x-cena towaru
pon. 110%x=1,1x
śr. 80%*1,1x=0,8*1,1x=0,88x
pt. 70%*0,88x=0,7*0,88x=0,616x
0,616x=1232zł
x=1232:0,616
x=2000zł
6)Zamień ułamek okresowy 2,3()na ułamek zwykły
2,(3)=2 i 1/3=7/3
7/9<w<8/9
w=15/18
2)Podaj przykład liczby wymiernej x,która spełnia warunek:4/13<2/13-x<5/13
4/13<2/13-x<5/13
8/26<4/26-x<10/26
4/26-x=9/26
x=-5/26
3)Jeżeli a=(0,3),b=0,(31),c=1/3,to wartość wyrażenia a+c-b jest równa....
a+c-b =1/3 +31/99-1/3=31/99=0,(31)=b
4)Oprocentowanie rocznej lokaty w pewnym banku jest równe 15%.Chcąc mieć po roku wraz z odsetkami na koncie 6900zł należy wpłacić na lokatę kwotę...
p=15%
K=6900zł=115%x
1,15x=6900
x=6000zł
5)w poniedziałek cenę pewnego towaru zwiększono o 10%,w środę zmniejszono o 20%,a w piątek zmniejszono jeszcze o 30%.Oblicz początkową cenę towaru,jeśli ostatecznie po tych zmianach wynosiła 1232zł
x-cena towaru
pon. 110%x=1,1x
śr. 80%*1,1x=0,8*1,1x=0,88x
pt. 70%*0,88x=0,7*0,88x=0,616x
0,616x=1232zł
x=1232:0,616
x=2000zł
6)Zamień ułamek okresowy 2,3()na ułamek zwykły
2,(3)=2 i 1/3=7/3
30% z 1232=369,60
1232+369,60=1601,60
1601,60-cena w piątek
20% z 1601,60=320,32
1601,60+320,32=1921,92
1921,92-cena w środę
10% z 1921,92=192,19
1921,92+192,19=2114,11
cena wyjściowa to 2114,11
1232+369,60=1601,60
1601,60-cena w piątek
20% z 1601,60=320,32
1601,60+320,32=1921,92
1921,92-cena w środę
10% z 1921,92=192,19
1921,92+192,19=2114,11
cena wyjściowa to 2114,11