CZY MOGŁBY KTOŚ SPRAWDZIC MOJĄ ROZPRAWKE PROSZĘ
pisanie nie jest moją najmocniejszą stroną

Napisz rozprawkę, w której rozważysz, co może uszczęśliwić człowieka. W argumentacji odwołaj
się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

Każdy z nas odczuwa emocje, są one jedną z wielu cech łączących nas wszystkich. W życiu spotykamy się z różnymi emocjami, pozytywnymi czy negatywnymi. Niekiedy czujemy smutek, również są takie momenty, w których uważamy samych siebie za najszczęśliwszych na całym świecie. Przyczyny takich odczuć różnią się od osoby do osoby. Wszelkie przeżycia, i to, co uważamy za ważne mogą sterować naszym nastrojem. To co może nas uszczęśliwić jest niewątpliwie indywidualna sprawą. Posługując się przykładami lektur obowiązkowych i innych utworów literackich, postaram się wytłumaczyć co tak naprawdę ma moc uszczęśliwienia człowieka.
Patrząc na różne kompozycje można znaleźć rozmaite czynniki tego uczucia. Jeden z nich pojawia się w lekturze „Oskar i Pani Róża” autorstwa E.E. Emmanuela. Przyjaźń stała się głównym motywem relacji tytułowych postaci. Pokazała, że rozmowa, bliskość i wsparcie sprawiają, iż w najtragiczniejszym momencie życia jesteśmy w stanie o wszystkim zapomnieć i czuć się szczęśliwymi. Wolontariuszka, Pani Róża opowiadała chłopczykowi o swoich przygodach jako zapaśniczka. W ten sposób uprzyjemniała Oskarowi pobyt w szpitalu. Przyjaciele zrobią wszystko, żeby rozweselić bliską sobie osobę. Kolejny przykład ich więzi i związanej z nią radość pojawia się siódmym liście. Bohater z niechęcią podchodził do sprawy spędzenia Świąt z rodzicami. Z tego powodu zorganizował ucieczkę, aby móc świętować wigilię z Panią Różą. Czuł się z nią bardziej komfortowo i szczęśliwszy niż z rodziną.
Sprzeczne zaspokojenie szczęścia występuje w książce C. Dickensa „Opowieść wigilijna”. Z początku, główny bohater Ebenezer Scrooge widzi szczęście wyłącznie w dobrach materialnych. Wraz z rozwojem wydarzeń zaczyna rozumieć, że radość, która go otaczała była fałszywa i złudna. Stał się życzliwy, uśmiechnięty oraz szczodry. Paradoksalnie sprawiło to, że się stał osobą bardziej pozytywną również w swoim odczuciu. Dzięki duchom Scrooge zmienił swoje postępowanie i przez to zmienił też swą przyszłość. Zrozumiał, że obdarowywaniem innych swoją czułością dozna prawdziwej satysfakcji. Przykładem tego jest postępowanie Scrooge’a w dniu Wigilii. Uczynek po uczynku stawał się radośniejszy. Zachował się empatycznie wobec pracownika, Boba Cratchit’a. Syn Boba, Tim, ciężko zachorował i potrzebował pieniędzy na jego leczenie. Ebenezer postanowił zadziałać. Podarował urzędnikowi podwyżkę i zafundował miłe Święta jego rodzinie.
W świetle przytoczonych argumentów, jesteśmy weseli na skutek najróżniejszych wydarzeń. Czasami to, czy się dobrze czujemy zależy od nas samych, podobnie jak w przypadku Scrooge’a. Natomiast istnieją sytuacje, w których inni nam poprawiają humor. Uważam, że warto przynajmniej raz w życiu zastanowić się nad tym co nas samych uszczęśliwia.