PytArt. 1. Odległość między miastem Belfort a tą linią graniczną, jaka pierwotnie proponowana była w rokowaniach wersalskich i jaka została naniesiona na dołączoną mapę ratyfikowanego dokumentu umowy preliminar-nej z dn. 26 lutego, powinna być uważana jako miara dla okręgu, który na skutek odnośnej umowy w pierwszym artykule preliminariów z miastem i twierdzami Belfort, powinien zostać przy Francji [...] Komisja między­narodowa, która została wymieniona w artykule 1 preliminariów, uda się natychmiast po wymianie ratyfikacji obecnej umowy na miejsce, aby prze­prowadzić prace, do której zobowiązała się i przeciągnąć linię nowej granicy według powyższych postanowień.

Art. 2. Francuskim poddanym, pochodzącym z odstąpionych terenów, a obecnie na tych terenach zamieszkującym, którzy mają zamiar zachować obywatelstwo francuskie, przysługuje prawo przeniesienia swego miejsca zamie­szkania do Francji i osiedlenia się do 1 października 1872, na podstawie uprzedniej deklaracji u kompetentnych władz.

Art. 7. Zapłata 500 milionów powinna być uiszczona w ciągu 30 dni, czemu towarzyszyć będzie przywrócenie władzy rządowi francuskiemu w Paryżu. Jeden miliard winien być wpłacony w ciągu roku a pół miliarda do 1 maja 1872 roku. Ostatnie trzy miliardy są płatne 2 marca 1874 roku, tak jak zostało to omówione w preliminariach traktatu pokojowego. Od 2 marca bieżącego roku będą płacone odsetki od tych trzech miliardów franków każdego roku 3 marca, 5 procent rocznie [...]

Po zapłaceniu połowy pierwszego miliarda i definitywnej ratyfikacji traktatu pokojowego zostaną zwolnione [od okupacji wojskowej] departamenty Somme, Seine, Inferieure i Eure, o ile są one jeszcze obsadzone przez wojska niemieckie. Zwolnienie departamentu Oise, Seine-et-Oise, Seine-et-Marne, jak również fortów Paryża będzie miało miejsce, jak tylko rząd niemiecki uzna za wystar­czające przywrócenie tak we Francji jak i w Paryżu [niezbędnego] porządku, aby zapewnić wykonanie przyjętych przez Francję zobowiązań. W każdym razie zwolnienie to będzie miało miejsce przy zapłacie połowy trzeciego miliarda.
1. Jaki to rodzaj źródła historycznego?
2. Jaki konflikt zbrojny kończył pokój we Frankfurcie nad Menem?
3. Jakie treści zawiera ten dokument?
4. Wyjaśnij pojęcia: ratyfikacja, kontrybucja.
5. Jakie konsekwencje polityczne spowodował traktat pokojowy?