Krzyżówka

1. Organ kierujący pracami Sejmu (w Senacie jest to Prezydium Senatu). W jego skład wchodzi Marszałek i wicemarszałkowie. Zwołuje posiedzenia i ustala porządek obrad, czuwa nad przebiegiem obrad i dokonuje wykładni Regulaminu Sejmu (lub Senatu)
2. Projekt ustawy mogą zgłosić posłowie (minimum 15), komisja sejmowa, Prezydent RP, Senat RP, Rada Ministrów, obywatele (minimum 100 tys.) Wszystkie te podmioty posiadają zatem pewne prawo - znajdź jego nazwę.
3. Liczba posłów (lub senatorów) obecnych podczas obrad, która umożliwia podjęcie, w drodze głosowania, prawomocnych uchwał (uchwalenie lub zmiana ustawy - minimum połowa posłów w Sejmie, a w Senacie minimum połowa senatorów).
4. Formalna grupa parlamentarzystów (w Sejmie musi składać się z minimum 15 posłów, w Senacie z minimum 7 senatorów) złożona z członków jednej partii albo kilku partii o zbliżonym programie politycznym. Grupa ta jest reprezentowana w Konwencie Seniorów.
5. Omawianie przez posłów projektu ustaw, które ma miejsce albo w komisjach sejmowych albo podczas obrad plenarnych. Standardowo w procesie ustawodawczym jest ich trzy.
6. Formalna grupa parlamentarzystów (poselskie i senackie minimum 3), złożona z członków jednej partii lub kilku partii o zbliżonym programie politycznym. Nie jest reprezentowane w Konwencie Seniorów.
7. Organy kontroli sejmowej. W polskim parlamencie występują ich 3 rodzaje: stałe (np. edukacji, zdrowia, etyki poselskiej), nadzwyczajne (powołane przez Sejm w konkretnym celu np. prawa spółdzielczego, pandemii Covid-19), śledcze (liczba 11 posłów powołana przez Sejm do zbadania określonej sprawy np. afera Rywina)
8. Organ doradczy w Sejmie i Senacie. Złożony z członków prezydium i przewodniczących klubów; umożliwia współpracę między prezydium a klubami.
9. Jedna z form kontroli parlamentarnej dotycząca spraw o charakterze jednostkowym, odnoszących się do prowadzonej przez rząd polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz zadań publicznych realizowanych przez administrację rządową. Parlamentarzysta (poseł lub senator) kieruje ją na piśmie do członka rządu.
10. Posiedzenie parlamentu (Sejmu lub Senatu) zwoływane są od kilku do kilkunastu razy w roku. Zazwyczaj trwają kilka dni.
11. Jedna z form kontroli parlamentarnej dotycząca problemów związanych z polityką państwa. Musi zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z tego pytania.Parlamentarzysta (poseł lub senator) kieruje ją na piśmie do członka Rady Ministrów.


Do wstawienia w krzyżówkę:
Zapytanie Poselskie
Interpelacja
Konwent Seniorów
Prezydium Sejmu
Sesja plenarna
Inicjatywa ustawodawcza
Kworum
Czytanie Sejmowe
Koło Parlamentarne
Komisja Sejmowa
Klub parlamentarny