WSTĘP - rozpocznij od nawiązania do tematu wypracowania. Jeśli nie wiesz jak go ugryźć, spróbuj zadać pytanie. We wstępie musisz wspomnieć o tym, czego będzie dotyczyło wypracowanie, jakich bohaterów przywołasz, jaki jest czas i miejsce, o których będziesz pisać. To tak, jakbyś chciał przywitać się ze sprawdzającym twoje wypracowanie. Przed rozpoczęciem pisania wstępu warto jest przygotować plan wypracowania.
ROZWINIĘCIE - rozwijasz temat pracy, dzieląc treść rozwinięcia na akapity, zgodnie z planem pracy. Akapity pozwolą oddzielić od siebie różne aspekty opisywanego w wypracowaniu tematu. Staraj się ułożyć akapity tak, by całość była logiczna. Pamiętaj, by trzymać się tematu pracy i nie wprowadzaj wielu pobocznych wątków. Każdy akapit powinien mieć minimum 3-4 zdania. Staraj się posługiwać rozwiniętymi zdaniami, nie bój się dialogów, opisów, dbaj o ortografię i interpunkcję.
ZAKOŃCZENIE - w tym miejscu musisz podsumować swoje dotychczasowe zapiski. To miejsce na wnioski i twoje opinie. Konieczne jest odniesienie się do wstępu i tematu wypracowania oraz elementów pojawiajacych się w rozwinięciu tak, by całość pracy była spójna.