to jest mój pierwszy referat jaki pisałem jeśli ktoś mógł by mi może powiedzieć czy coś jest złe lub co jeszcze mogę dopisać to by było świetne.

Niemcy: narodowy socjalizm - nazizm

Ideologiem nazizmu był Adolf Hitler (1899-1945). Był on niemieckim politykiem, kanclerzem i wodzem III Rzeszy. Jego zdaniem wrogami propagandy są Żydzi, Cygani, Słowiani, liberariści i komuniści. Także według Adolfa H. Narodowy socjalizm jest skrajną ideologią powstała jako wynik rozwoju społeczeństwa masowego, opartą na pierwiastkach szowinistycznych i rasistowskich. Gwałtowna przemiana świata, industrializacja, urbanizacja i upadek dotychczasowych więzi w 2 poł. XIX w. skłaniały do poszukiwania nowych idei, dających zagubionym masom ludzkim poczucie sensu egzystencji.



Propaganda faszystowska w Niemcach wykorzystywała niezadowolenie spowodowane nędzą, bezrobociem, poczuciem klęski i upokorzeniem po przegranej wojnie. W tej atmosferze rozpoczęła się kariera Adolfa Hitlera. Nazizm opierał się na darwinizmie społecznym, uznawał kult siły i walki jako podstawowe prawo społeczne życie jest walką, kto chce żyć, musi walczyć kto nie walczy, nie zasługuje na to, aby żyć.

W latach 30. naziści stali się najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie niemieckim. W 1933 r. Adolf Hitler został kanclerzem (premierem) Niemiec. Za jego rządów Niemcy stały się państwem totalitarnym. Parlament stracił wpływy na życie polityczne Niemiec; utworzono obozy koncentracyjne, w których umieszczano przeciwników politycznych.

Naród żydowski zdaniem Hitlera jest:

- Przeciwieństwem szlachetnych aryjczyków

- Nie posiadaja kultry

- Są rasą, która nie posiada religii

- Dążą do zapanowania nad światem

Czym różnił się faszyzm włoski od niemieckiego (nazizmu)

Polityka gospodarcza we Włoszech była znacznie lepiej opracowana

Mieli inne stanowiska w sprawie religii

Bycie innej rasy nazizmie zostało obsesją

We Włoszech nie było obozów koncentracyjnych

W NSDAP działały zarówno frakcje konserwatywne, jak i radykalne. Zachęcali oni Hitlera do sojuszu z kapitalistami i reakcjonistami. Radykałowie, tacy jak Joseph Goebbels (do 1926 roku), byli wrogo nastawieni do kapitalizmu, bo widzieli w nim dominację Żydów. Hitler stał po stronie konserwatystów, nie traktował poważnie antykapitalistycznych punktów programu NSDAP z 1920 roku. W 1930 roku wg relacji Walthera Funka Hitler krytycznie wypowiadał się na temat upaństwowienia gospodarki.

Narodowy socjalizm jest skrajną ideologią powstała jako wynik rozwoju społeczeństwa masowego, opartą na pierwiastkach szowinistycznych i rasistowskich. Gwałtowna przemiana świata, industrializacja, urbanizacja i upadek dotychczasowych więzi w 2 poł. XIX w. skłaniały do poszukiwania nowych idei, dających zagubionym masom ludzkim poczucie sensu egzystencji.

Niemiecka Partia Robotników (DAP) została założona 5 stycznia 1919. W zebraniu założycielskim uczestniczyło 20–30 osób, głównie kolejarzy. Jej liderami zostali ślusarz Anton Drexler oraz dziennikarz Karl Harrer.

W przeciągu dwóch lat, DAP przekształciła się w NSDAP, w której Hitler sprawował niemalże nieograniczoną władzę. Po przejęciu władzy w partii Hitler zachował co prawda w nazwie partii słowo „socjalizm”, odrzucając jednak tę ideologię i nie odwołując się do niej. Według nazistów człon ten w nazwie partii oznaczał po prostu zobowiązanie jednostki do wspólnoty narodowej.