Z debaty w parlamencie brytyjskim o wypowiedzeniu wojny Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję, 3 września 1939r.
Premier (Arthur Neville Chamberlain): Gdy przemawiałem wczoraj wieczorem w Izbie Gmin, nie mogłem nie zauważyć, że niektórych posłów nurtowały wątpliwości i pewien niepokój, czy Rząd Jego Królewskiej Mości nie przejawia jakiejś słabości, wahania czy niezdecydowania. […] Cały wczorajszy dzień prowadziliśmy konsultacje z rządem francuskim i doszliśmy do wniosku, że wzmożona akcja podjęta przez Niemcy przeciw Polsce nie pozwala na zwłokę w wyjaśnieniu naszego stanowiska […].
Pan Artur Greenwood (Partia Pracy): […] Oburzenie, obawa, gniew, panowały wczoraj na naszych obradach, a powodował je lęk, że zwłoka mogłaby się skończyć hańbą narodową i złożeniem narodu polskiego w ofierze niemieckiej tyranii. […] Nieznośny stan niepewności, który nas wszystkich gnębił, minął; wiemy teraz najgorsze. Znienawidzone słowo „wojna” zostało wypowiedziane przez Anglię jako wypełnienie gwarancji i niezłomnej chęci obrony Polski i przez to obrony wolności Europy.[…]
Na podstawie tekstu wskaż zdania, które właściwie opisują sytuację międzynarodową w Europie na początku II wojny światowej.
1. Sprzymierzeńcy Polski zwlekali z wypełnieniem zobowiązań sojuszniczych.
2.Część brytyjskich parlamentarzystów obawiała się, że rząd nie wypowie wojny III Rzeszy.
3.Deputowani utożsamiali obronę wolności Polski z obroną całej Europy.
Wybierz poprawną odpowiedź spośród podanych.
A. Tylko 1. i 2.
B. Tylko 2. i 3.
C. Tylko 1. i 3.
D. Wszystkie.
E. Żadna.